Pink Floyd
Miloslav Fernand
Hudba


Mou velkou slabostí je kapela, kterou jistě všichni znáte. Hraje ve stylu inženýrského pomp rocku a je prostě úžasná. Ano….. nejedná se o nikoho jiného, než o "PINK FLOYD", dovolte mi tedy abych si vás dovolil pozvat na takový malý piknik, kde se o této kapele dozvíte něco víc…………………………

Někdy koncem šedesátých let se v Evropě začal utvářet zcela nový hudební směr. Končila slavná rocková éra a byla dána šance novým talentům. Tam někde v předměstí Londýna se nachází stromořadím lemovaná, tichá ulice "Abbey Road". Možná vám tento název nic neříká, ale snad si svou paměť osvěžíte jménem "Parlaphone"…. No jasně, vždyť je to, to známé hudební studium, kde se nahrávají ty fantastické desky…. Ano, právě zde natáčí nějaká skupina "Beatles" své nové album "Pepper´s Lonely Hearts Club Band" (Klub osamělých srdcí seržanta Pepře). Z patra nad tímto studiem je slyšet podivná hudba….. Bítlsákům to jaksi nedá pokoj a tak vyhlašují přestávku, kroky "Brouků" míří ke dveřím, za kterými je slyšet směsice hlasů, někdo sahá na kliku…..dveře pod tlakem, berou za své a pomalu se otvírají. Hudba nepřestává a Beatles zírají do očí čtyř hudebníků, možná stejně starých. Zůstávají nevěřícně stát, čtyři mladící přestávají hrát. "Hele Syde, to je John, Ringo, Paul a George, to jsou Beatles". Přicházejí k nim a jednotlivě se představují, …….Syd Barret, Nick Mason, Rick Wright, Roger Watters………. Asi tak nějak kdysi dávno, došlo k osudovému setkání dvou velikánů hudební scény. Popravdě řečeno, na Beatles to jejich hraní vůbec nezapůsobilo. Ale vraťme se k podstatnému….. ta čtveřice nebyl nikdo jiný, než slavná skupina "Pink Floyd"………………. Pojďme však úplně k začátku jejich hudební éry. Všichni čtyři studovali v Londýně architekturu a výtvarné umění:
Syd Barrett se narodil 1946 v Cambridge a jeho jméno vlastně bylo Roger Keith. Syd Barrett, hrál na kytaru a zpíval.
Nick Mason
se narodil 1945 v Birminghamu. Jeho celé jméno bylo Nicholas (Nick) Mason, výborně obsluhoval bicí.
Rick Wright
se narodil 1945 v Londýně a slušně válel na klávesy.
Roger Watters
se narodil 1944 v Great Bookhamu a nejlíp se cítil s basovou kytarou.
Všechny spojoval skvělý hudební sluch a tak se dali dohromady a začali hrát na školních večírcích. Jejich zvláštní hudbě však porozumí jen velmi málo fanoušků. Jejich rhythm and blues po čase vystřídaly vlastní skladby, které byly doprovázeny kouzelnými zvukovými efekty. Tento styl jim předurčil jejich image (tvář). Vystoupení byla obohacena o vizuální světelné doprovody ve tvaru barevných abstraktních obrazců. Texty Syda Barretta z krajin jednorožců, skřítků a víl, působil hřejivě na duši. Stejně zvláštně působil i hudební doprovod, chvílemi až příliš sladké elektronické varhany obohacené lehounkými bicími a baskytarou, se střídají s nádherně klouzavou kytarou. Elektronické efekty a rytmický vokál, působily na posluchače jako droga a tvořily téměř vizuální představu………….. "Sydův" kamarád si kupuje několik alb se dvěma černošskými bluesmany ze státu Georgi, "Pinkem Andersonem a Floydem Coucilem", Barrett navrhuje svým přátelům, název skupiny, složený právě z oněch křestních jmen zpěváků – nejdříve vzniká "Pink Floyd Sound" a později si upravují název na "PINK FLOYD". Začínají hrát v nočních Londýských klubech "Margue a UFO". Nastává rok 1967 je leden a Pink Floyd začíná cítit své první úspěchy, hrají dál v All Saints Hall a UFO se skupinami "Third Ear Bandem, Soft Machine a First Poctic Bandem". Tam si jich všímá producent Joe Boyd a natáčí s nimi první singl, který je zároveň první deskou "Pink Floyd". Deska vychází v březnu 1967 a přináší Barrettovu píseň "Arnold Layne" – je to příběh jednoho fetišisty, který je plný chorobného humoru a tajuplných narážek. Píseň vyvolala určitý skandalismus, ale producent se nenechal odradit, po čase se prodalo na 20.000 kusů desek. V té době začal Syd Barrett strádat, stranil se kamarádů a zkusil drogy. Po čase se vrací, ale všichni cítí, že je Syd jen brzdí …… jde to s ním s kopce, je vážně nemocen a je to na něm dost vidět ….. Syda Barretta postihla zákeřná schizofrenie, trpí rozpolcením osobnosti. Možná, že na jeho psychiku měla velký podíl i skladatelská činnost a možná to byly i drogy. Ještě než Barrett zcela opustí skupinu Pink Floyd, přivádí za sebe náhradu …… ještě mu záleží na tom, aby pokračovali v začatém hudebním projektu. Nový příchozí a nový člen skupiny, není nikdo jiný než David Gilmour ročník 1944. David tedy nastupuje na Sydovo místo …. Skupina pokračuje dál. Na dalších albech se objevují rozsáhlé zvukové kompozice, ale vyvrcholení skupiny ""ink Floyd""nastává až po vydání tří alb:

THE DARK SIDE OF THE NOON (Odvrácena srana měsíce) 1973
WISH YOU WERE HERE (Chtěl bych, abys tu byl) 1975 – mimo jiné, je toto album vzpomínkou a vzdáním holdu, Sydu Barrettovi.
ANIMALS (Zvířata) 1975
Na těchto albech předvedli "Pink Floyd" perfektní zvukovou alchymii, jsou zde vytvořeny skvělé hudební nápady, které působí, jako mořské vlnobití. "Pink Floyd" jsou prostě boží, kdo nezná, tak jen vřele doporučuji. V roce 1984 dochází ve skupině "Pink Floyd" k velké krizi, ale o tom a o dalším, snad zase až někdy příště.

Diskografie Pink Floyd:

The Piper at the Gates Down - 1967
Saucerful of Secrets - 1968
Ummagumma - 1969 2LP
More - 1969
Atom Heart Mother - 1970
Masters of Rock - 1970 (kompilace)
Meddle - 1971
Relics - 1971 (kompilace)
Delicate Sound of Thunder - ? 2 LP (kompilace)
Obscured by Clouds - 1972 (soundtrack)
The Dark Side of the Moon - 1973
A Nice Pair - 1974
Wish You Were Here - 1975
Animals - 1977
The Wall - 1979 2LP
A Collection of Great Dance Songs - 1981 (kompilace)
The Final Cut - 1982
Works - 1983
A Momentary Lapse of Reason - 1987
The Division Bell - 1994
Shine On - 1994
Pulse - 1995 2LP (kompilace)

Sólová alba:

Roger Waters:
- Music From Body - 1970
- The Prosand Cons of Hitchiking - 1984
- Radio K.A.O.S. – 1987

David Gilmour:
- David Gilmour - 1978
- About Face - 1984
- Blue Light - 1984




Zpět - Nahoru - Vpřed